OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Tak toto je naozaj príjemné prekvapenie! Nie je to tak dávno, čo sme spolu s kolegom Dalasom doslova lámali palice nad debutovým albumom „One With The Underdogs“ od losangelských TERROR. Dnes je zrazu všetko inak. Ich druhého radového, celkovo tretieho (zbierka starších skladieb vyšla minulý rok pod názvom „Lowest Of The Low“) sa neviem dopočúvať, robí mi radosť minimálne takú veľkú ako spomienka na podarené koncerty BORN FROM PAIN a SICK OF IT ALL na tohtoročnom Brutal Assaulte – jednoducho a jasne, ak by sa ma niekto spýtal na to najlepšie z tohtoročnej „hárdkórovej“ úrody, bez mihnutia oka odporúčam album „Always The Hard Way“ od TERROR.
V čom všetkom sa táto kapela tak výrazne zlepšila? Kde hľadať príčiny toho, že TERROR dnes bez problémov nakopávajú rite aj slávnejším súputníkom HATEBREED? Odpovedí je hneď niekoľko. V prvom rade je to o produkcii. Kým debut nahrávali páni okolo frontmana Scotta Vogela na vlastnú päsť, nad novinkou už dohliadalo pozorné oko scénou vysoko rešpektovaného Zeussa. A ten sa veru pochlapil, potvrdil, že slabší zvuk dosky „Vendetta“ od THROWDOWN bol iba výnimkou potvrdzujúcou pravidlo. Tento maniak má proste zlaté ručičky – nielen gitarové linky nabrali u TERROR v porovnaní s debutom hutnosť, silu a neskutočný drive. Kapela hrá z cédečka jednoducho „tučnejšie“. Je viac ako pravdepodobné, že za tým stojí aj zlepšenie inštrumentálnych schopností celej kapely. TERROR často koncertovali s metalovými kapelami. Martin a Doug tak boli večer čo večer konfrontovaní s hráčsky vyspelejšími metalovými gitaristami, čo ich podľa ich vlastných slov nútilo riadne na sebe zapracovať.
TERROR dokážu zložiť veľmi chytľavé motívy, o ktorých už pri počúvaní na domácej aparatúre viete, ako dobre budú fungovať na koncertoch. Dokonalé refrény ako stvorené na hulákanie davu, pasáže pre drsné moshovanie, rýchle brejky, ktoré spoľahlivo roztočia každý circle pit. Všetko je to však robené s neuveriteľnou ľahkosťou, nejde o žiadny kŕč ako v prípade nových HATEBREED. Chlapci z Los Angeles majú navrch rovnako v tom, že aj pri počuteľnej inšpirácii metalovou muzikou nezabúdajú na svoje korene. Jednoducho tá „HC“ zmes v ich hudobnej výbušnine je veľmi citeľná, vyvažuje do kvalitnej harmónie tvrdé metalové jadro.
Texty sú v ich prípade čerešničkou na torte. TERROR potvrdzujú staré známe pravidlo o tom, že slová, ktoré sa nedajú vytetovať na ľubovoľnú časť tela, sú v rámci HC scény hádzaním hrachu na stenu. Vrcholom celého aktuálneho diela je z tohto pohľadu skladba „Last Of The Diehards“ – pocta starým svorkám ako AGNOSTIC FRONT, SICK OF IT ALL či MURPHY´S LAW, nielen po textovej, ale i hudobnej stránke najlepší kus na albume. Rovnako pobaví krátka hip-hopová exkurzia (This Is Los Angeles) „Dibbs And Murs Check In“, zvlášť, keď po nej nasledujú ťažké riffy výbornej „Hardship Belongs To Me“.
Je to pestré, je to dynamické, plné energie a zdravej nasratosti. Lepšie hácéčko som veru v tomto roku nepočul.
S najväčšou pravdepodobnosťou najlepšie hácéčko roku 2006!
8,5 / 10
Doug Weber
- gitara
Scott Vogel
- spev
Buske
- basgitara
Martin Stewart
- gitara
Nick Jett
- bicie
1. All For Revenge
2. Strike You Down
3. Survival Comes Crashing In
4. Always The Hard Way
5. Lost
6. Last Of The Diehards
7. So Close To Defeat
8. Test My Convictions
9. Hell To Pay
10. One Step Behind
11. You Can´t Break Me
12. Dibbs And Murs Check In
13. Hardship Belongs To Me
14. Smash Through You
Keepers Of The Faith (2010)
The Damned, The Shamed (2008)
Always The Hard Way (2006)
One With The Underdogs (2004)
Lowest Of The Low (2003)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Trustkill / Roadrunner Records / Universal Music
Stopáž: 29:02
Produkce: Zeuss
Studio: Planet Z
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.